Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-07

Dlaczego większość społeczeństwa potrzebuje parytetów?

W Polsce kobiety stanowią 51,7 proc. społeczeństwa. To dane GUS na 31 grudnia 2021 r., a więc jeszcze sprzed wybuchu wojny i napływu uchodźczyń z Ukrainy. Choć kobiety nad Wisłą stanowią większość, na szczytach biznesu są w zdecydowanej mniejszości. Pytanie o parytety w zarządach spółek i na wysokich szczeblach menedżerskich wraca w kolejnych odsłonach.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (grudzień 2022 r.) wynika, że przeciętna dzienna stawka zasiłku macierzyńskiego, z którego korzystają głównie kobiety, wyniosła w 2022 r. ok. 105 zł. W przypadku mężczyzn i zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za okres urlopu ojcowskiego było to ok. 182 zł – przytacza dane dr Barbara Godlewska-Bujok, prawniczka, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, i podkreśla: te liczby najlepiej pokazują różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

– Dawniej wydawało mi się, że parytety nie są najlepszym rozwiązaniem i kobiety same powinny udowadniać swoją wartość chociażby w biznesie. Z czasem moje podejście się zmieniło – przyznaje dr Godlewska-Bujok.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00