Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-07

Przepisy, które warto znać

Trudno zaprzeczyć, że dyskryminacja kobiet w biznesie i na rynku pracy pozostaje rzeczywistym zjawiskiem. Przejawia się w trudnościach w uzyskaniu pracy na konkretnym stanowisku, utrzymaniu posady, ale i w niesprawiedliwych zarobkach. Warto pamiętać o przepisach, które wyrównują szanse

Katalog przepisów mających na celu promowanie równych szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz zwalczanie stereotypowego postrzegania ról kobiecych i męskich w życiu zawodowym oraz społecznym staje się coraz szerszy. Mają one różnorodny charakter.

1. Obowiązek równego traktowania

Fundamentalną zasadę równego traktowania pracowników, w szczególności kobiet i mężczyzn, w zatrudnieniu zawarto w kodeksie pracy w art. 11(2). Gwarantuje on pracownikom równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków.

2. Zakaz dyskryminacji, w tym płacowej

Tuż za tym przepisem stoi w kodeksie zasada zakazu jakiejkolwiek dyskryminacji zapisana w art. 11(3): ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00