Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-03-07

PREZENTACJA

Kobiety w Polsce zarabiają mniej od mężczyzn. Certyfikat Równości Płac BCC ma to zmienić

Wynagrodzenie kobiety zatrudnionej w kategorii „władze publiczne, wyżsi urzędnicy i dyrektorzy generalni” jest w Polsce średnio o 20 proc. niższe niż mężczyzny. Według GUS na tych samych stanowiskach w handlu i przemyśle przetwórczym kobiety zarabiają kilkanaście procent mniej od mężczyzn. W innych sektorach różnice sięgają… 40 proc. Odpowiedzią na to jest Certyfikat Równości Płac (CRP) wprowadzony w ramach projektu Business Centre Club - BCC Kobiety.

- To niesprawiedliwe i zarazem szkodliwe dla biznesu i całej gospodarki, że kobiecie na tym samym stanowisku, z tym samym doświadczeniem i identycznym, a często lepszym wykształceniem, płaci się za tę samą pracę mniej niż mężczyźnie. Jako organizacja zrzeszająca pracodawców chcemy i musimy przyczynić się do zmiany tego stanu poprzez konkretne działania. Dlatego zdecydowaliśmy się na przyznawanie certyfikatu firmom przestrzegającym zasad symetrycznego systemu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Dziś traktujemy to jako zachętę, ale wierzymy, że niebawem wszyscy pracodawcy podążą w tym kierunku i równość stanie się standardem - mówi Katarzyna Woszczyna, wiceprezes BCC, inicjatorka projektu BCC Kobiety, którego celem jest propagowanie równości szans kobiet i mężczyzn oraz niezależności ekonomicznej kobiet. Dodaje, że takie firmy już w Polsce są, a kolejne mają ambicję pójść w ich ślady.

Agnieszka Holland: równość kobiet i mężczyzn musi być widoczna w systemie wynagrodzeń, dostępie do edukacji i wszystkich innych aspektach naszego życia

W czerwcu 2022 r. współtwórczynie BCC Kobiety, wspierane przez kolegów - zwolenników równości, przedstawiły pomysł na CRP, a już 25 listopada 2022 r., podczas spotkania w warszawskiej Villi Foksal, pierwsze w Polsce certyfikaty trafiły do rąk przedstawicielek i przedstawicieli sześciu przedsiębiorstw: Engave, Grupy Progres, Smay, Wedia Ann, Grupy Łapaj i Grupy Santander Bank Polska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00