Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-21

Kontrola warunków pracy w zakładach pracy

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pomieszczenia pracy odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac i liczby zatrudnionych pracowników. Ponadto ma dbać o to, aby znajdujące się w pomieszczeniach urządzenia utrzymywane były w stanie zapewniającym bezpieczne warunki pracy.

Podpisana przez Prezydenta RP nowa ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589) nie zmienia w znacznym stopniu zadań oraz uprawnień inspektorów pracy w zakresie nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozszerzeniu uległa natomiast lista podmiotów, które może kontrolować inspektor pracy. Od 1 lipca 2007 r. w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia kontroli PIP podlegają również przedsiębiorcy, niebędący pracodawcami - na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy.

Zgodnie z zapisami ustawy inspektor pracy w celu przeprowadzenia kontroli ma prawo swobodnego wstępu (o każdej porze dnia i nocy) zarówno na teren, jak i do obiektów i pomieszczeń podmiotu kontrolowanego. Może przeprowadzać ich oględziny, włączając w to stanowiska pracy, maszyny i urządzenia oraz przebieg procesów technologicznych. Ponadto może żądać okazania niezbędnych dokumentów w celu stwierdzenia spełniania wymagań określonych przepisami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00