Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-21

Mniej dźwigaj!

Ruszyła polska edycja kampanii informacyjnej na rzecz przeciwdziałania problemom mięśniowo-szkieletowym „Mniej dźwigaj”. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 15 czerwca 2007 r. w Warszawie.

Jakub Kaniewski

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego są najczęściej występującymi we współczesnym świecie pracy schorzeniami związanymi z pracą. Problem ten dotyczy większości z nas, a cierpiący na nie pracownicy są liczeni już w milionach. Znaczącej liczbie przypadków można jednak zapobiec szybką reakcją ze strony pracodawcy. Ważnym zadaniem, jakie stoi przed podmiotem zatrudniającym, jest również podjęcie działań związanych z zapewnieniem pomocy pracownikom wyleczonym w powrocie do pracy.

Ranga problemu - ilu z nas choruje?

Niemal 1/4 pracowników w całej UE-27 skarży się na bóle kręgosłupa, a 23% na bóle mięśni. Są one także najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy niemal we wszystkich państwach członkowskich UE.

Polskie statystyki są równie przerażające. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, 14,4% przyczyn niezdolności do pracy ma związek z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieleto- wego (co stanowi trzecią pod względem zachorowań przyczynę absencji chorobowej, zaraz po chorobach układu krążenia - 21% oraz chorobach psychicznych - 16%). Około 50% wcześniejszych emerytur jest spowodowanych przez patologiczne zmiany w obrębie kręgosłupa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00