Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-10

Jakie koszty nauki może pokryć firma

Pracownik, który chce się dokształcać, ma do wyboru kilka możliwości. Po pierwsze, może uczyć się nie angażując pracodawcy w swoje kształcenie i jego koszty. Po drugie, może zabiegać o sfinansowanie nauki przez zatrudniającego. Po trzecie, może zabiegać o sfinansowanie nauki przez zatrudniającego na podstawie skierowania.

Z pierwszym sposobem mamy najczęściej do czynienia wtedy, gdy stanowisko pracownika lub przyjęta w zakładzie pracy ścieżka jego kariery nie są związane z obranym przez niego kierunkiem kształcenia. Sposoby drugi i trzeci są raczej zarezerwowane dla pracowników, których praca zawodowa jest zgodna z wybranym kierunkiem kształcenia.

Coraz częściej inicjatorem dokształcania pracowników są pracodawcy. Zmieniające się realia na rynku pracy wymuszają na nich konkurowanie w zdobyciu pracownika. Zakład pracy oferujący dostęp do szkoleń i finansujący studia podyplomowe pracownikom jest w sposób oczywisty atrakcyjniejszy od firm wynagradzających pracowników na podobnym poziomie, ale niezapewniających im rozwoju.

Koszty ponoszone przez firmę kierującą pracownika na dokształcanie

Koszty zakładu pracy w związku ze skierowaniem pracowników na kształcenie zależą głównie od tego, czy strony zawarły umowę o finansowaniu kształcenia, a jeżeli ją zawarły, to także od zapisów takiej umowy. Niezależnie od formy kształcenia pracownik skierowany na naukę, który w terminie określonym w umowie zawartej między stronami, nie dłuższym jednak niż 3 lata od ukończenia nauki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00