Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-05-10

Co się zmieniło przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem z ubezpieczenia chorobowego, które przysługuje z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.

Od początku obowiązywania ustawy zasiłkowej, tj. od 1 września 1999 r., zasiłek opiekuńczy przysługiwał tylko tym ubezpieczonym, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo. W wyroku z 6 marca 2007 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis uprawniający do zasiłku opiekuńczego wyłącznie ubezpieczonych, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, jest niezgodny z Konstytucją RP. W konsekwencji, od daty ogłoszenia wyroku, tj. od 16 marca 2007 r., prawo do tego świadczenia mają również osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie.

(?) Zatrudniamy pracowników na podstawie umów o pracę i zleceniobiorców. Zleceniobiorca dostarczył zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym dzieckiem. Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Czy zleceniobiorcy również mają do niego prawo?

Od 16 marca 2007 r. zasiłek opiekuńczy przysługuje zleceniobiorcom i innym osobom, które dobrowolnie przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli zleceniobiorca dostarczył Państwu zwolnienie lekarskie na dziecko i nie ma innego domownika, który mógłby zaopiekować się w tym czasie dzieckiem, to przysługuje mu zasiłek opiekuńczy. Świadczenie to wypłaca się w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00