Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 13-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 13-04-2024
Data publikacji: 2022-10-18

Jakie okoliczności świadczą o sztucznym wszczęciu postępowania karnoskarbowego – wyrok NSA

W każdej sprawie, w której nastąpiło zawieszenie biegu przedawnienia podatku ze względu na wszczęcie postępowania karnoskarbowego, dzięki czemu organ podatkowy mógł później wydać podatkową decyzję wymiarową, w uzasadnieniu tej decyzji powinien wskazać okoliczności świadczące o tym, że wszczęcie postępowania karnego nie nastąpiło tylko po to, by nie przedawnił się podatek - wyrok NSA z 25 maja 2022 r., sygn. akt I FSK 269/22. Podatnicy, którym organ podatkowy w opisanych okolicznościach wydał decyzję wymiarową po upływie terminu przedawnienia, powinni bezwzględnie żądać wypełnienia tego warunku.

Stan faktyczny i stanowisko organu podatkowego

Naczelnik US w październiku 2019 r. wydał wobec podatnika decyzję wymiarową za wszystkie miesiące 2013 r., w której określił kwotę VAT do zapłaty w wysokości wyższej od zadeklarowanej przez podatnika. Podatnik złożył od niej odwołanie, ale decyzja została utrzymana w mocy, przy czym organ II instancji - w decyzji wydanej w listopadzie 2020 r. - wskazał w uzasadnieniu, że zobowiązanie podatnika w VAT za poszczególne miesiące 2013 r. nie przedawniło się, gdyż zostało wszczęte wobec podatnika postępowanie karnoskarbowe, o czym został on powiadomiony. Nastąpiło więc skuteczne zawieszenie biegu przedawnienia.

Podatnik zaskarżył decyzję organu do WSA w Warszawie podnosząc, że w okolicznościach niniejszej sprawy wszczęcie postępowania karnego było nadużyciem prawa ze strony organu, który wszczął to postępowanie tylko po to, by nie nastąpiło przedawnienie podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00