Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-11-07

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – kalendarium wydarzeń od 1 października do 5 listopada 2022 r.

13 października 2022 r.

Wsparcie dla przedsiębiorców - sytuacja na rynku energii

 

Od 13 października 2022 r. obowiązuje ustawa o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Na jej podstawie będzie udzielana pomoc publiczna. Pomoc będzie udzielana na wniosek uprawnionego przedsiębiorcy. Zasady przyznawania tej pomocy określi Rada Ministrów, przyjmując w drodze uchwały program rządowy udzielania przedsiębiorcom pomocy.

UWAGA!

Ustawa stanowi jedynie podstawę prawną do udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom w związku ze wzrostem cen energii. Dopiero na podstawie rządowego programu udzielania pomocy będzie można ustalić, o jaką pomoc przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać i na jakich warunkach.

Podstawa prawna:

ustawa z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 - Dz.U. z 2022 r. poz. 2088

13 października 2022 r.

Podwyżki w ustawie o podatku od spadków i darowizn

Od 13 października 2022 r. obowiązują podwyższone kwoty limitów zwolnienia

z podatku od spadków i darowizn, wyższe kwoty wolne od tego podatku oraz

skale podatkowe. Podwyżki są efektem wzrostu cen towarów nieżywnościowych.

UWAGA!

Podwyżka kwot wolnych oraz kwot granicznych skal podatkowych obowiązujących w podatku od spadków i darowizn to dobra informacja dla podatników zobowiązanych do rozliczenia tego podatku. Podwyższone kwoty mają zastosowanie do przypadków, w których obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstał, licząc od 13 października 2022 r.

Podstawa prawna:

rozporządzenie Ministra Finansów z 10 października 2022 r. w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek - Dz.U. z 2022 r. poz. 2084

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00