Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 25-06-2024
Porada aktualna na dzień 25-06-2024
Data publikacji: 2022-10-18

Czy wycofanie środka trwałego z działalności powoduje obowiązek zapłaty VAT należnego albo obowiązek korekty VAT naliczonego

PROBLEM

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). W ramach niej wykorzystuje własne nieruchomości (budynek wraz z działką), podlegające ujawnieniu w ewidencji środków trwałych. Nieruchomości zostały zakupione bez podatku VAT, w związku z czym przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, ale w trakcie użytkowania poniesiono na nieruchomość nakłady przekraczające 30% wartości początkowej, od których odliczano VAT. Nieruchomości te były i są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Przedsiębiorca zamierza wycofać te nieruchomości z prowadzonej działalności, która zostanie przekształcona w spółkę, oraz założyć nową działalność, do której nieruchomości te zostaną wprowadzone. W nowej działalności gospodarczej nieruchomości te byłyby nadal wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT.

Czy wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej przedsiębiorcy będzie:

1) zobowiązywało go do dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego w stosunku do nieruchomości, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, albo

2) stanowiło czynność opodatkowaną podatkiem VAT, jeżeli nieruchomości te będą ponownie wprowadzone do ewidencji środków trwałych w nowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00