Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Przeciwdziałanie nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych - nowelizacja uchwalona przez Sejm

4 listopada 2022 r. Sejm ostatecznie uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych przyjmując częśc poprawek Senatu. Ustawa została przekazana Prezydentowi do podpisu.

Nowelizacja zmienia zasady sprawozdawczości podmiotów zobowiązanych do składania sprawozdań o stosowanych przez nie terminach płatności w transakcjach z kontrahentami. Zgodnie z nowymi przepisami takie sprawozdania mają być składane w roku nastepującym po roku sprawozdawczym - w terminie do 30 kwietnia.

Na podstawie znowelizowanych przepisów, Prezes UOKiK, bez wszczynania postępowania, będzie mógl wystąpić do podmiotów, do których ma zastosowanie ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, niebędących podmiotami publicznymi, w sprawach z zakresu przeciwdziałania nadmiernemu opóźnianiu się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych.

Podmiot, do którego Prezes Urzędu skierował wystąpienie, będzie mógł w terminie określonym przez Prezesa Urzędu przekazać stanowisko w sprawie, której dotyczy to wystąpienie.

Zmianie ulegną też przepisy o nakładaniu kar pieniężnych przez Prezesa UOKiK za naruszanie przepisów o nadmiernym opóźnianiu się z płatnościami.

 

Źródło: Ustawa z 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych (druk sejmowy nr 2620) - ustawa przekazana Prezydentowi do podpisu

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

 

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00