Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Drobne zmiany wykazu stanowisk politycznych pod specjalnym nadzorem

Zwiększył się wykaz krajowych stanowisk i funkcji publicznych będących eksponowanymi stanowiskami politycznymi z 215 do 216 pozycji. W wykazie dodano stanowisko zastępcy Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W przypadku transakcji gospodarczych z tego rodzaju osobami jednostki obowiązane, w tym biura rachunkowe, stosują specjalne środki zmierzające do identyfikacji tych osób oraz procedury szczególne bezpieczeństwa finansowego.

Zmiany w wykazie zostały też wprowadzone w nazewnictwie dwóch stanowisk. Dotyczy to stanowisk:

  • Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych (poprzednio „Główny Rzecznik Dyscypliny Finansowej”) oraz
  • zastępcy Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansowej” (poprzednio „zastępca Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych”)

Wykaz krajowych stanowisk i funkcji publicznych będących eksponowanymi stanowiskami politycznymi obowiązuje od 31 października 2021 roku i został stworzony na potrzeby ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Wykaz uszczegóławia definicję stanowisk i funkcji publicznych będących eksponowanymi stanowiskami politycznymi zawartą w art. 2 ust. 2 pkt 11 upppft.

 

Obowiązek identyfikacji w stosunkach gospodarczych

Instytucje obowiązane mają obowiązek ustalenia, czy klient lub beneficjent rzeczywisty jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne. W tym celu powinny wdrożyć odpowiednie procedury oparte na analizie ryzyka, w tym mogą przyjmować od klienta oświadczenie w formie pisemnej lub formie dokumentowej, że jest on albo nie jest osobą zajmującą takie stanowisko, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00