Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-06-10

Na podstawie jakich dokumentów mogą być wypłacone świadczenia chorobowe pracownikom

Pracownicy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, dlatego mają prawo do wszystkich świadczeń przysługujących w przypadku niezdolności do pracy. Prawo to muszą jednak właściwie udokumentować. Pracodawca, który nie otrzyma wszystkich wymaganych dokumentów, nie może wypłacić świadczenia, a świadczenie wypłacone uznać za nienależne.

System wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego dzieli pracodawców na dwie grupy: zobowiązanych do wypłaty świadczeń chorobowych i niemających takiego obowiązku. Do pierwszej grupy zalicza się zakłady pracy, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego powyżej 20 osób. Pozostali pracodawcy mają obowiązek zgromadzić dokumentację zasiłkową i przekazać ją do ZUS, który wypłaci świadczenie.

? Pracownica, która jest w ciąży, zachorowała, przy czym na druku zwolnienia lekarskiego, który otrzymaliśmy, nie ma wpisanego kodu „B”. Złożyła ona dodatkowo oświadczenie, że jest w ciąży. Czy takie oświadczenie wystarczy do wypłacenia wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00