Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-02-25

Jak wliczać do podstawy wymiaru nagrodę roczną

W pierwszym kwartale roku w wielu zakładach pracy trwają wypłaty „trzynastek”. Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się na podstawie przepisów obowiązujących w zakładzie pracy albo ustawy dotyczącej ustalania prawa i wypłaty nagrody rocznej. W zależności od konkretnych uregulowań świadczenie to jest składnikiem podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy albo jest wyłączone z podstawy ich wymiaru.

Dodatkowe składniki wynagrodzenia za pracę, które przysługują pracownikom, wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, jeżeli są one pomniejszane za czas choroby, a takie zapisy wynikają z wewnętrznych przepisów obowiązujących w zakładzie pracy. Wynagrodzenie za pracę i inne składniki wlicza się do podstawy wymiaru po pomniejszeniu ich o kwotę składek finansowanych przez pracownika, tzn. 18,71%.
W regulaminie wynagradzania mamy zapis, że nagrodę roczną ustala się pomniejszając ją za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika. Przysługuje ona wszystkim pracownikom po przepracowaniu pełnego roku kalendarzowego w naszym zakładzie. W zasadzie jest to składnik podobny do tzw. trzynastki, chociaż tak go nie nazywamy. Zasada pomniejszania dotyczy wszystkich usprawiedliwionych nieobecności w pracy, również czasu pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Czy powinniśmy wliczyć taką nagrodę do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00