Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-02-25

Jak ustalać prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Pracodawcy sfery budżetowej mają czas do końca marca br., aby wypłacić swoim pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastkę). Jednak nie wszystkim pracownikom, którzy pracowali w 2006 r., będzie przysługiwało prawo do takiego wynagrodzenia. Ponadto istotne jest, że przy ustalaniu podstawy wymiaru „trzynastki” nie uwzględnia się niektórych świadczeń otrzymywanych przez pracownika w ubiegłym roku.

„Trzynastkę” ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Pracownik nabywa prawo do „trzynastki” w pełnej wysokości, jeżeli przepracował u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. W szczególnych przypadkach, mimo przepracowania krótszego okresu, pracownikowi będzie przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.

W starostwie powiatowym zatrudniamy pracownicę, która rozpoczęła pracę 3 lipca 2006 r. Wobec tego w okresie do 31 grudnia 2006 r. nie przepracowała pełnych 6 miesięcy kalendarzowych. Jednak jej zatrudnienie w sumie obejmuje 182 dni. Czy prawidłowa będzie interpretacja, że nabyła ona prawo do „trzynastki” za 2006 r., mimo że okres zatrudnienia nie trwał 6 miesięcy? Czy można w tym przypadku zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi miesiąc to 30 dni, stąd 6 miesięcy to 180 dni?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00