Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-25

Jakie dokumenty są wymagane do rozliczenia przychodu emeryta lub rencisty

Osoby, które ubiegają się o emeryturę lub rentę lub są już uprawnione do jednego z tych świadczeń, muszą zgłosić w ZUS zamiar osiągania przychodu wypełniając w tym celu odpowiedni formularz. Po zakończeniu roku kalendarzowego muszą się rozliczyć z całorocznych zarobków dostarczając zaświadczenie wystawione przez płatnika składek. Z obowiązków tych zostali zwolnieni jedynie emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Część osób pobierających emeryturę lub rentę nie może osiągać zbyt wysokiego przychodu, aby ZUS mógł nadal wypłacać im świadczenie. Przepisy przewidują dwa progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje jego zawieszenie lub zmniejszenie. Pierwszy z nich to 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS (do 28 lutego br. 1725,30 zł). Natomiast drugi próg zarobkowy wynosi 130% tego wynagrodzenia (do 28 lutego br. 3204,10 zł).
Jeśli świadczeniobiorca osiąga przychód w wysokości nieprzekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura lub renta przysługuje mu w pełnej wysokości. W przypadku osiągania wyższego przychodu, ale nie więcej niż 130% tego wynagrodzenia, świadczenie podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla emerytury lub renty w danym okresie.
Jeśli natomiast emeryt lub rencista osiąga przychód w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, przysługujące mu świadczenie podlega zawieszeniu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00