Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 28-05-2023
Artykuł aktualny
na dzień 28-05-2023
Data publikacji: 2023-02-20

Ustalanie składki zdrowotnej w przypadku uzyskiwania przychodów w kilku spółkach

Płatnicy składek, którzy prowadzą kilka rodzajów działalności gospodarczej opodatkowanej na różnych zasadach, muszą ustalać składkę zdrowotną od każdego rodzaju działalności odrębnie. W przypadku wspólników spółek komandytowych, jednoosobowych spółek z o.o. czy wspólników prostych spółek akcyjnych, którzy wnieśli tytułem wkładu świadczenie pracy lub usługi składka zdrowotna jest opłacana w zryczałtowanej wysokości. Wspólnicy wnoszący wkład do kilku różnych (bądź takich samych) spółek opłacają składkę zdrowotną od każdej spółki.

Wprowadzone przez Polski Ład zmiany w zakresie opłacania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2022 r. nadal powodują wątpliwości płatników składek co do prawidłowego ustalania podstawy jej wymiaru, wysokości składki oraz postępowania w przypadku prowadzenia więcej niż jednej pozarolniczej działalności. Wątpliwości dotyczą także zasad naliczania składki zdrowotnej za osobę będącą wspólnikiem w kilku różnych spółkach (albo w spółkach tego samego rodzaju).

Obowiązek opłacania składki zdrowotnej od każdego rodzaju działalności

Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności (patrz poniżej), to składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności (art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; dalej: ustawa zdrowotna).

Tak sama sytuacja występuje, gdy osoba uzyskuje przychody ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00