Artykuł
na dzień 06-12-2023
na dzień 06-12-2023
Zbliża się termin automatycznego zapisu do PPK – dotychczasowe rezygnacje wygasają z końcem lutego 2023 r.
Pracodawcy i zleceniodawcy ponownie zostali objęci obowiązkiem przeprowadzenia autozapisu do PPK osób, które dotychczas zrezygnowały z uczestnictwa, składając deklaracje o rezygnacji. Złożone przez nich deklaracje o rezygnacji wygasają z końcem lutego 2023 r. W związku z tym pracodawcy powinni poinformować te osoby o zbliżającym się terminie automatycznego zapisu do PPK oraz prawie do ponownego złożenia oświadczenia o rezygnacji z PPK. Brak takiej rezygnacji oznacza dla pracodawcy obowiązek zawarcia w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowy o prowadzenie PPK oraz rozpoczęcie wpłat do PPK od kwietnia 2023 r.
1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), które wprowadziły wznowienie wpłat do pracowniczych planów kapitałowych za osoby zatrudnione, które dotychczas zrezygnowały z uczestnictwa w tym programie (złożona deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie powoduje trwałego wyłączenia z PPK, bowiem jest ważna tylko do 28 lutego 2023 r.).
Autozapis będzie się odbywał co 4 lata, począwszy od 1 kwietnia 2023 r. Osoby zatrudnione, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK i nie ponowiły jej w kolejnym okresie, ponownie zostaną zapisane automatycznie do programu. Zapis dotyczyć będzie również uczestników PPK, którzy w międzyczasie zrezygnowali z uczestnictwa. A zatem co 4 lata na podmioty zatrudniające ustawodawca nałożył dodatkowe obowiązki w tym zakresie.