Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 28-05-2023
Artykuł aktualny
na dzień 28-05-2023
Data publikacji: 2023-02-20

Zbliża się termin automatycznego zapisu do PPK – dotychczasowe rezygnacje wygasają z końcem lutego 2023 r.

Pracodawcy i zleceniodawcy ponownie zostali objęci obowiązkiem przeprowadzenia autozapisu do PPK osób, które dotychczas zrezygnowały z uczestnictwa, składając deklaracje o rezygnacji. Złożone przez nich deklaracje o rezygnacji wygasają z końcem lutego 2023 r. W związku z tym pracodawcy powinni poinformować te osoby o zbliżającym się terminie automatycznego zapisu do PPK oraz prawie do ponownego złożenia oświadczenia o rezygnacji z PPK. Brak takiej rezygnacji oznacza dla pracodawcy obowiązek zawarcia w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowy o prowadzenie PPK oraz rozpoczęcie wpłat do PPK od kwietnia 2023 r.

1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), które wprowadziły wznowienie wpłat do pracowniczych planów kapitałowych za osoby zatrudnione, które dotychczas zrezygnowały z uczestnictwa w tym programie (złożona deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie powoduje trwałego wyłączenia z PPK, bowiem jest ważna tylko do 28 lutego 2023 r.).

Autozapis będzie się odbywał co 4 lata, począwszy od 1 kwietnia 2023 r. Osoby zatrudnione, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK i nie ponowiły jej w kolejnym okresie, ponownie zostaną zapisane automatycznie do programu. Zapis dotyczyć ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00