Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 29-05-2023
Artykuł aktualny
na dzień 29-05-2023
Data publikacji: 2023-02-02

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – luty 2023 r.

Kalendarium wydarzeń luty 2023 r.

1 lutego 2023 r.

Od 1 lutego 2023 r. obowiązkowe kasy w myjniach samochodowych

1 lutego 2023 r. powstał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w myjniach samochodowych. Podatnicy świadczący tego rodzaju usługi powinni 1 lutego 2023 r. obowiązkowo rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży na kasach rejestrujących (o ile jeszcze tego nie zrobili). Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży dotyczy usług mycia, czyszczenia samochodów i usług podobnych (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta.

UWAGA!

Dla przedsiębiorców działających w branży myjni samochodowych i wszystkich świadczących usługi mycia i czyszczenia samochodów istotne jest, że od 1 lutego 2023 r. ich działalność została objęta bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Od zachowania tego terminu zależy m.in. prawo do skorzystania z ulgi podatkowej na zakup kasy.

Podstawa prawna:

rozporządzenie Ministra Finansów z 29 września 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. z 2022 r. poz. 2029

1 lutego 2023 r. UWAGA! Przedłużenie preferencji na 2023 r.

W 2023 r. pomoc dla obywateli Ukrainy nadal będzie kosztem podatkowym

W 2023 r. podatnicy CIT i PIT nadal mogą zaliczać do kosztów podatkowych wydatki na darowizny przekazywane na pomoc obywatelom Ukrainy.

Do kosztów podatkowych można zaliczyć koszty wytworzenia lub cenę nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy:

1) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,

2) jednostkom samorządu terytorialnego,

3) wojewodom,

4) Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,

5) podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

- o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.

Do kosztów podatkowych można też zaliczać wydatki poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, realizowanego w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. na rzecz wymienionych podmiotów.

Darczyńca będzie mógł też odliczyć dokonane darowizny od dochodu lub przychodu, również w przypadku, gdy koszty wytworzenia lub cena nabycia tych rzeczy lub praw majątkowych zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Obdarowane podmioty nie zaliczają tych darowizn (i wartości otrzymanych ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00