Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-02-23

Doświadczenie wspólnotowe

Ukraińscy uchodźcy w Dorohusku.2 marca 2022 r.Ukraińscy uchodźcy w Dorohusku.2 marca 2022 r.

Nasi rozmówcy bardzo często sami o tym mówią – dla wielu z nich wojna to moment, w którym poczuli się w pełni częścią ukraińskiego narodu politycznego

Anna Wylegała socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się kwestiami pamięci biograficznej i społecznej. Autorka m.in. książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”

Anna Wylegała socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się kwestiami pamięci biograficznej i społecznej. Autorka m.in. książki „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”

Z Anną Wylegałą rozmawia Estera Flieger

Czemu ma służyć projekt „24.02.2022, 5 rano: Świadectwa wojny”?

Po 24 lutego powszechna była w naszym społeczeństwie potrzeba zaangażowania się - w formie materialnej, wolontariatu albo przyjęcia uchodźców. Badaczom takim jak ja towarzyszyło także poczucie, że trzeba coś zrobić w obszarze swoich kompetencji - badać i dokumentować doświadczenie uciekających przed wojną Ukraińców. Istnieje wiele ważnych projektów, których tematem są zbrodnie wojenne. My zaś chcieliśmy skoncentrować się na życiu codziennym w czasie wojny, pod okupacją i w nowym kraju. I to właśnie chcemy utrwalić, tworząc w ten sposób materiał źródłowy dla naukowców, edukatorów i artystów. Ponadto chcemy w ten sposób przypominać polskiemu społeczeństwu, że tuż za wschodnią granicą dalej toczy się wojna - i w odpowiedzialny oraz etyczny sposób komunikujemy tę historię. Właściwy pomysł na projekt narodził się w Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie - kilka dni po wybuchu wojny zadzwoniła do mnie Sofija Diak, dyrektorka centrum, mówiąc, że znajdujący tam schronienie uchodźcy ze wschodniej Ukrainy chcą się podzielić swoimi historiami. W ten sposób powstał zespół, który oprócz Centrum Historii Miejskiej tworzą: Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Uniwersytet w Luksemburgu i Uniwersytet w St Andrews.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00