Gazeta Samorządu i Administracji 15/2005 z 18.07.2005, str. 8
Data publikacji: 02.07.2018
Nagrodzono najlepsze inicjatywy powiatowe
Projekt zgłoszony przez Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu zwyciężył w V edycji konkursu Liga Inicjatyw Powiatowych. Komisja konkursowa zdecydowała się wyróżnić projekty zgłoszone przez Starostwo Powiatowe w Zamościu, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku z Nowego Sącza oraz Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt” z powiatu ostrowieckiego.
W tym roku do konkursu realizowanego przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga oraz Związek Powiatów Polskich zgłoszono 227 projektów. Większość dotyczyła bezrobocia, pomocy niepełnosprawnym oraz edukacji. Spośród wszystkich nadesłanych komisja pod przewodnictwem prof. wyłoniła 24 półfinalistów, następnie 7 finalistów i dopiero spośród nich laureata nagrody głównej i, w tym roku wyjątkowo, także dokonano wyróżnień. Do konkursu mogły być zgłaszane tylko te działania, które prowadzone są na skalę powiatową i realizują potrzeby społeczności szerszej niż gminna. Zwycięski projekt to „Wielofunkcyjna Stodoła Wielkopolska”. Taki obiekt, na wzór typowej wielkopolskiej stodoły z okresu olęderskiego, wykonany w całości z drewna, bez użycia gwoździ, powstanie w Nowym Tomyślu. Inicjatorem budowy jest Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich w Nowym Tomyślu, jednak w inicjatywę tę zaangażowały się wszystkie gminy powiatu nowotomyskiego, działające na tym obszarze firmy, szkoły, rzemieślnicy. Inicjatorzy liczą na to, że stodoła przyciągnie turystów, będzie miejscem wystaw, lekcji na temat ginących zawodów, a także zajęć poświęconych historii regionu.
