Gazeta Samorządu i Administracji 15/2005 z 18.07.2005, str. 9
Data publikacji: 02.07.2018
PRZEGLĄD DZIENNIKÓW USTAW RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ Z KOMENTARZEM
Przy rejestracji pojazdu oraz przy okazji odbioru prawa jazdy pobierana jest opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł. Wpływy z tytułu tych opłat przeznaczane są na centralną ewidencję pojazdów.
Nowa opłata ewidencyjna
W centralnej ewidencji pojazdów gromadzi się dane i informacje o pojazdach zarejestrowanych oraz o ich właścicielach lub posiadaczach. Ewidencję prowadzi minister właściwy do spraw administracji publicznej w systemie teleinformatycznym.
Funkcjonowanie centralnej ewidencji pojazdów kierowców finansowane jest z Funduszu - Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Przychodami tego funduszu są: opłaty pobrane za udostępnienie danych lub informacji z centralnej ewidencji oraz tzw. opłaty ewidencyjne.
Od 13 czerwca br. obowiązuje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 6 czerwca 2005 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej (Dz.U. nr 103, poz. 870). I tak opłata ewidencyjna z przeznaczeniem na Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców wynosi m.in. za wydanie: • dowodu rejestracyjnego - 1 zł • pozwolenia czasowego - 1 zł • zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych - 1 zł • nalepki kontrolnej - 1 zł • dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem - 1 zł • za wpisanie do dowodu rejestracyjnego przez uprawnionego diagnostę kolejnego terminu badania technicznego pojazdu - 2 zł • za wymianę, prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami lub potwierdzającego dodatkowe kwalifikacje i wymagania w stosunku do kierującego pojazdem - 1 zł.
