Gazeta Samorządu i Administracji 15/2005 z 18.07.2005, str. 66
Data publikacji: 02.07.2018
Po nowelizacji ustawy
Urzędnicy z konkursu
Otwartość i konkurencyjność w dostępie do stanowisk pracy w jednostkach samorządu terytorialnego ma być obowiązującą zasadą. Wprowadzono ją nowelizacją ustawy o pracownikach samorządowych.
Status prawny pracowników samorządowych określa ustawa z 22 marca 1990 r. (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1539 z późn. zm.). W myśl jej postanowień, pracownikami samorządowymi są pracownicy zatrudnieni w urzędzie marszałkowskim, starostwie powiatowym, urzędzie gminy, jednostkach pomocniczych gminy oraz w gminnych jednostkach i zakładach budżetowych, a także w wojewódzkich i powiatowych samorządowych jednostkach organizacyjnych, biurach związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów budżetowych utworzonych przez te związki, biurach jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.
Podstawy zatrudnienia
Pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie wyboru, powołania, mianowania albo umowy o pracę. Wybór i powołanie są ściśle związane z określonymi stanowiskami, co oznacza, że na wskazanych ustawą stanowiskach nie ma możliwości zatrudnienia pracownika samorządowego na podstawie innej niż przewidziana przepisami ustawy. Na podstawie wyboru zatrudnia się osoby wchodzące w skład organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego bądź pełniące funkcje tych organów:
