Gazeta Samorządu i Administracji 15/2005 z 18.07.2005 [dodatek: Gazeta Samorządu i Administracji, str. 45]
Data publikacji: 11.07.2005
Przy sprawach załatwianych przez kierowników jednostek organizacyjnych z upoważnienia organów gminy stosuje się pieczęć nagłówkową jednostki upoważnionej
ORGANIZACJA PRACY URZĘDU
polemika
W nr. 10 „Gazety Samorządu i Administracji” z 9-22 maja 2005 r. przeczytałem odpowiedź pana Sebastiana Judyckiego na pytanie dotyczące stosowania pieczęci w decyzjach z zakresu świadczeń rodzinnych wydawanych przez kierownika ośrodka pomocy społecznej z upoważnienia wójta gminy „Przy załatwianiu spraw przez kierowników jednostek organizacyjnych z upoważnienia organów gminy stosuje się pieczęć nagłówkową jednostki upoważnionej”.
Zarówno tytuł powyższego artykułu, jak i sentencja odpowiedzi sugerują jednolitość postępowania w tym w zakresie. W omawianym przypadku mamy sytuację szczególną, kiedy to ustawodawca, na mocy art. 20 ust. 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), określił, iż „Organ właściwy (czytaj: wójt, burmistrz, prezydent) może upoważnić w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy lub inną osobę na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej do prowadzenia postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 2, a także do wydawania w tych sprawach decyzji”. Przepis ten szerzej niż art. 39 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) reguluje sprawy upoważniania do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu wójta (burmistrza, prezydenta).
