Gazeta Samorządu i Administracji 15/2005 z 18.07.2005, str. 81
Data publikacji: 02.07.2018
Restrukturyzacja przedsiębiorstw komunalnych poprawi jakość usług
Przygotowanie w każdej gminie świadomego programu restrukturyzacji przedsiębiorstw komunalnych jest sprawą pilną. Ciągle bowiem przeprowadza się zbyt mało zmian, których przyczyną są wewnętrzne potrzeby gmin, aby podmioty świadczące usługi komunalne były sprawniejsze, tańsze, bardziej konkurencyjne i przejęły część zadań finansowania rozwoju infrastruktury komunalnej.
Trwa proces restrukturyzacji gospodarki, w tym również gospodarki komunalnej. Wiele gmin stworzyło modelowe wręcz systemy funkcjonowania swoich przedsiębiorstw. Jednak tak naprawdę w wielu gminach nie rozpoczęto restrukturyzacji firm komunalnych, co potwierdza coroczna informacja Ministerstwa Skarbu Państwa o przekształceniach i prywatyzacji mienia komunalnego. Stan ten na koniec 2003 r. przedstawia tabela.

Z informacji tej wynika, że w najważniejszej komunalnej sferze, czyli dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków, w niemal połowie gmin (333), w których działają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, nie przystąpiono do restrukturyzacji, utrzymując formy budżetowe - zakłady budżetowe, jednostki budżetowe lub gospodarstwa pomocnicze. Te dane uzupełnić trzeba informacją, że ponadto w olbrzymiej liczbie gmin działalność ta prowadzona jest przez urzędy gmin bez formy organizacyjno-prawnej.
