Gazeta Samorządu i Administracji 15/2005 z 18.07.2005, str. 74
Data publikacji: 02.07.2018
Dyrektor staje się gospodarzem
Bon organizacyjny sprzyja racjonalnemu zarządzaniu oświatą
Samorządy, które zdecydowały się na wprowadzenie lokalnego bonu organizacyjnego, systemu, w którym wielkość środków trafiająca do szkół jest ściśle powiązana z liczbą uczniów, mogą pochwalić się placówkami, które zabiegając o ucznia, tworzą coraz lepszą ofertę. Ponieważ przy tej metodzie tylko od dyrektora zależy, jak wyda przyznane mu pieniądze, dyrektorzy dbają także o ekonomiczne zarządzanie podległymi im placówkami.
Jak mówi dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, wcześniej dyrektorom właściwie nie zależało na angażowaniu się w racjonalne zarządzanie szkołami. - . Trzeba podkreślić, że „niegospodarne” zachowanie dyrektora nie było jego winą - to system rozdziału środków i zasady planowania oraz oceny wykonania budżetu były złe, a on w takich warunkach starał się działać z korzyścią dla swojej szkoły i nauczycieli.
