Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-05-25

Jak kształtuje się odpowiedzialność pracowników za powierzone mienie

Pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się. Pracownik jest zwolniony z odpowiedzialności tylko wówczas, gdy szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, w szczególności z powodu niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia. Jednak to na pracowniku spoczywa ciężar dowiedzenia, że tak właśnie było.

Odpowiedzialność materialna za powierzone mienie może mieć charakter indywidualny lub wspólny. Wspólną odpowiedzialność materialną mogą przyjąć na podstawie pisemnej umowy zawartej z pracodawcą pracownicy, których liczba nie przekracza:
• przy pracy na jedną zmianę - 8 osób,
• przy pracy na dwie zmiany - 12 osób,
• przy pracy na trzy zmiany - 16 osób.
Wyjątkowo w zakładach usługowych, w zakładach żywienia zbiorowego oraz w sklepach samoobsługowych i preselekcyjnych pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za niedobory w powierzonym mieniu, jeżeli na jednej zmianie pracują nie więcej niż 24 osoby. Wspólna odpowiedzialność materialna jest możliwa tylko wówczas, gdy wszyscy pracownicy mający zostać nią objęci wyrażą na to zgodę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00