Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-10-10

Zasiłek chorobowy

Obowiązki płatnika składek, wypłacającego zatrudnionym pracownikom świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa względem pracownika, nie kończą się z dniem rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli pracownik stał się niezdolny do pracy w trakcie zatrudnienia, a przedłożone zwolnienia lekarskie obejmują także okres po ustaniu zatrudnienia, pracodawca powinien je przekazać do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownika, wraz z dokumentacją niezbędną do dalszej wypłaty zasiłku.

Przykład

Pracownik był zatrudniony do 30 września br. Zwolnienia lekarskie przedłożył od 20 do 26 września oraz kolejne od 27 września do 9 października 2014 r. Za okres niezdolności do pracy od 20 do 30 września br. pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe, natomiast od 1 października nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, który wypłaci ZUS. Pracodawca jest zobowiązany przekazać do ZUS drugie zaświadczenie lekarskie wystawione od 27 września do 9 października wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3.

Po ustaniu tytułu ubezpieczenia zasiłek chorobowy przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia i trwa nieprzerwanie po jego zakończeniu. Zasiłek przysługuje także, gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia. W takim przypadku niezdolność do pracy musi trwać nieprzerwanie 30 dni i powstać nie później niż w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego. W razie choroby zakaźnej, oznaczonej na zwolnieniu lekarskim kodem E, która ujawnia się po dłuższym okresie, zasiłek przysługuje, jeśli niezdolność do pracy powstała w ciągu 3 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

W sytuacji gdy pracownik zachoruje już po rozwiązaniu umowy o pracę i wystąpi bezpośrednio do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego, wówczas ZUS przesyła płatnikowi składek druk ZUS Z-3 lub ZUS Z-3a (w przypadku np. zleceniobiorców) w celu jego wypełnienia. Były już pracodawca ma obowiązek wypełnienia formularza i odesłania go do ZUS, aby ten mógł ustalić uprawnienia do wypłaty zasiłku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00