Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-02-20

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego – skutki podatkowe zmian wprowadzonych Polskim Ładem

Zazwyczaj po podstawowym okresie umowy leasingu korzystający nabywa przedmiot leasingu za cenę znacznie niższą niż aktualna wartość rynkowa danej rzeczy. Do niedawna sprzedając prywatnie samochód wykupiony z leasingu, podatnik mógł łatwo uniknąć opodatkowania. Zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu znacznie ograniczyły tę korzyść podatkową.

Regulacje wprowadzone w ramach Polskiego Ładu doprowadziły do zrównania sytuacji podatników, którzy sprzedają samochody używane w działalności gospodarczej - niezależnie od tego, czy są to ich samochody własne czy używane w ramach umowy leasingu. Przez to sprzedaż samochodu wykupionego przez osobę fizyczną z leasingu ma takie same skutki podatkowe jak sprzedaż składnika majątku trwałego, nawet gdy samochód ten nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika. Dotyczy to samochodów wykupionych z leasingu po 2021 r. Data wykupu samochodu z leasingu decyduje o tym, czy dane rozwiązanie ma zastosowanie. Potwierdził to Dyrektor KIS w interpretacji z 20 lipca 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.535.2022.2.MJ, której fragment przytaczamy:

MF (…) Z przedstawianych przez Panią informacji wynika, że 17 maja 2022 roku wykupiła Pani samochód z leasingu i planuje Pani sprzedać ten samochód we wrześniu 2022 roku. (…)

Skoro przedmiotowy samochód osobowy był wykorzystywany przez Panią w Pani działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, natomiast wykup tego samochodu z leasingu nastąpił w maju 2022 r. zaś jego sprzedaż ma być dokonana we wrześniu 2022 r. tj. przed upływem 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód ten został wycofany z działalności gospodarczej, to przychód uzyskany z tej sprzedaży będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej, który podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z formą opodatkowania działalności gospodarczej zgłoszoną przez Panią. W niniejszej sprawie, jak wskazano powyżej, wbrew Pani twierdzeniu, istotna jest data wykupu samochodu z leasingu. (…)

Skutki sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu przed 1 stycznia 2022 r.

Wprowadzone zmiany nie dotkną tych podatników, którzy wykupili samochód z leasingu przed 1 stycznia 2022 r.

Przykład

Przykład 1

Korzystający używał samochodu w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu, zaliczając do kosztów podatkowych opłaty leasingowe (w przypadku umów zawartych od 2019 r. z uwzględnieniem limitu 150 000 zł), by następnie wykupić go do "majątku prywatnego". Wykup samochodu nastąpił w 2021 r. Po wykupie z leasingu auto nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych - ani w inny sposób do działalności gospodarczej. Dzięki temu po upływie sześciu miesięcy od końca miesiąca zakupu, samochód taki może być sprzedany bez podatku (zbywca ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00