Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 30-05-2024
Porada aktualna na dzień 30-05-2024
Data publikacji: 2023-02-20

Jakie są konsekwencje podatkowe błędów w fakturach wystawionych po przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę

PROBLEM

Czytelnik prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i posiadał status podatnika VAT czynnego. Przekształcił prowadzoną działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z o.o. Ta została wpisana do KRS 5 stycznia 2023 r.  Tego dnia spółka nie posiadała jeszcze nadanego numeru NIP i nie mogła w związku z tym wystawiać faktur VAT ze wskazaniem numeru NIP spółki. Informacja o nadaniu jej numeru NIP została uwidoczniona w KRS dopiero 10 stycznia 2023 r. W konsekwencji w okresie od 5 do 10 stycznia 2023 r. spółka wystawiała faktury sprzedażowe z NIP nadanym poprzednikowi prawnemu, tj. podatnikowi w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Faktury sprzedażowe wystawione w tym okresie ujęte zostały przez spółkę w pliku JPK_V7M za styczeń 2023 r., spółka dokonała też zapłaty podatku należnego. 

1) Czy spółka powinna dokonać korekty faktur sprzedażowych wystawionych w okresie 5–10 stycznia 2023 r., tzn. czy powinna dokonać korekty, wskazując w tych fakturach swój NIP zamiast NIP poprzednika prawnego?

2) Czy fakt, że faktury zostały wystawione z NIP podatnika wydanym dla jednoosobowej działalności podatnika zobowiązuje go do zapłaty VAT na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00