Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 28-03-2023
Porada aktualna
na dzień 28-03-2023
Data publikacji: 2023-02-20

Czy trzeba skorygować WDT, gdy zwrot towarów nastąpił do magazynu w innym kraju UE

PROBLEM

Spółka (podatnik VAT czynny i VAT UE) dokonuje m.in. wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów jako polski podatnik VAT, a miejscem rozpoczęcia transportu towarów jest terytorium Polski (magazyn w Polsce). Zdarza się, że kontrahenci chcą skorzystać z prawa zwrotu zakupionych od spółki towarów. Gdy zwrot dokonywany jest przez kontrahentów łotewskich i litewskich (podatnicy podatku od wartości dodanej w krajach swoich siedzib, zidentyfikowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych), jako miejsce do zwrotu towarów spółka podaje adres magazynu zlokalizowanego na terenie Łotwy (magazyn na Łotwie). W takich przypadkach zwracane towary są przemieszczane z kraju kontrahenta bezpośrednio na Łotwę, a w przypadku kontrahentów łotewskich  – bez konieczności przemieszczenia transgranicznego. Zwracany towar nie jest zatem transportowany z powrotem do Polski. Po odebraniu zwracanych towarów w magazynie na Łotwie spółka wystawia fakturę korygującą wewnątrzwspólnotową dostawę in minus oraz dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania w odpowiednim okresie rozliczeniowym. Następnie spółka dokonuje dalszej sprzedaży zwróconych towarów. Na moment dokonywania tej sprzedaży towary znajdują się w magazynie na Łotwie. Sprzedaż ta może być dokonana m.in. na rzecz kontrahenta z Łotwy albo innego kraju UE. W takim przypadku spółka rozpoznaje dokonywaną dostawę towarów w oparciu o łotewskie przepisy VAT, tj. odpowiednio jako łotewską dostawę krajową (w przypadku dostawy na rzecz łotewskiego kontrahenta) albo jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (w przypadku dostawy na rzecz kontrahenta z innego kraju UE).

1. Czy zwrot towarów będących przedmiotem WDT dokonywany przez kontrahentów do magazynu na Łotwie stanowi podstawę  korekty? 

2. Czy dokonywana przez spółkę dostawa zwróconych uprzednio przez jej kontrahentów towarów znajdujących się na moment rozpoczęcia ich wysyłki/transportu w magazynie na Łotwie stanowi dla spółki czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce?

RADA

  1. Tak, zwrot towarów będących przedmiotem WDT dokonywany przez kontrahentów do magazynu na Łotwie stanowi podstawę korekty.
  2. Nie, dostawa towarów, zwróconych uprzednio przez kontrahentów, znajdujących się na moment rozpoczęcia ich wysyłki/transportu w magazynie na Łotwie, nie stanowi dla spółki czynności podlegającej opodatkowaniu VAT w Polsce.

UZASADNIENIE

Z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów mamy do czynienia w dwóch przypadkach:

  • gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00