Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 01-10-2023
Data publikacji: 2023-02-20

Gdzie należy opodatkować usługi magazynowania świadczone w Polsce na rzecz kontrahenta z innego kraju

PROBLEM

Spółka (podatnik VAT czynny i VAT UE) świadczy kompleksowe usługi magazynowe, w tym przyjmowania towarów w magazynie, umieszczania ich na półkach magazynowych, magazynowania, pakowania, przepakowywania, usługi wysyłki pocztowej, rozładunek i załadunek towarów unijnego usługobiorcy (podatnika podatku VAT w innym państwie UE nieposiadającego w Polsce ani siedziby działalności gospodarczej, ani miejsca prowadzenia działalności gospodarczej). Usługobiorca nie ma prawa do samodzielnego korzystania z magazynu. Nie wynajmujemy mu całości ani części naszego magazynu. Przechowujemy tu tylko należące do niego towary.

Czy świadczone usługi magazynowania powinny być opodatkowane w kraju usługobiorcy zgodnie z regulacją art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, czy w Polsce – zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, tj. w miejscu położenia nieruchomości (magazynu)?

RADA

Świadczone przez spółkę na rzecz unijnych firm kompleksowe usługi magazynowe powinny być opodatkowane w kraju siedziby nabywcy usługi zgodnie z art. 28b ustawy o VAT.

Nie powinny być opodatkowane w Polsce jako miejscu położenia magazynu (nie ma tu zastosowania art. 28e ustawy o VAT).

UZASADNIENIE

Zgodnie z tzw. zasadą terytorialności odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.

Zatem w przypadku świadczenia usług o tym, ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00