Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację Protokołu do umowy między Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Protokół do umowy z Baliwatem Guernsey ma dostosować tę umowę do minimalnych standardów ochrony w zakresie zapobiegania nadużyciom przepisów umów podatkowych, wykorzystywanych do zmniejszania lub nawet wyeliminowania opodatkowania w przypadku niektórych kategorii dochodów osób fizycznych.

Projekt BEPS – zapobieganie erozji podstawy opodatkowania

Konieczność stosowania minimalnych standardów i tym samym dokonania zmian w systemach podatkowych wynika przede wszystkim z prac prowadzonych przez OECD mających na celu zwalczanie erozji bazy podatkowej (m.in. przez wykorzystywanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w agresywnym planowaniu podatkowym) – projekt Base Erosion and Profit Shifting (dalej: Projekt BEPS). W ramach tego projektu dążono do wypracowania mechanizmów utrudniających dokonywanie międzynarodowych transferów zysków do krajów stosujących preferencyjne opodatkowanie, a w konsekwencji zaproponowano nowe rozwiązania mające na celu dokonanie zmian w systemach podatkowych państw zaangażowanych w realizację projektu, w tym Polski.

Projekt BEPS stanowi ważną inicjatywę, która może przynieść długofalowo pozytywne skutki dla prowadzenia przez państwa działań zapobiegających utracie dochodów podatkowych na poziomie krajowym i międzynarodowym. 

Konwencja MLI – minimalny standard ochrony

Instrumentem, który ma za zadanie wdrożenie wybranych rozwiązań wypracowanych w projekcie BEPS, jest Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku (; dalej: Konwencja MLI). Jej celem jest dokonanie automatycznej zmiany zawartych przez dane państwo umów podatkowych oraz zawiera ona propozycje odpowiednich uregulowań prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00