Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 21-02-2024
Porada aktualna na dzień 21-02-2024
Data publikacji: 2023-02-20

Jak rozliczyć wydatki poniesione na wymianę dachu

Na budynku gospodarczym stanowiącym środek trwały wymieniłem dach z eternitu na blachę trapezową. Jak rozliczyć wydatki poniesione na taką wymianę?

Wydatek poniesiony na wymianę dachu może Pan zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Nie należy o niego zwiększać wartości początkowej budynku, na którym znajduje się wymieniony dach. Szczegóły – w uzasadnieniu. 

W przedstawionym stanie faktycznym należy ustalić, czy wydatek na wymianę dachu na budynku gospodarczym jest wydatkiem na ulepszenie tego budynku, czy na jego remont. Rozróżnienie to jest istotne, ponieważ tzw. wydatki ulepszeniowe podwyższają wartość początkową ulepszanego środka trwałego i rozliczane są w kosztach uzyskania przychodów przez powiększone odpisy amortyzacyjne, zaś wydatki remontowe rozliczane są w kosztach podatkowych bezpośrednio.

Różnica pomiędzy nakładami ponoszonymi na remont a nakładami ponoszonymi na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że remont zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych. Jest rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów. Natomiast w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony lub przystosowany do pełnienia innych, nowych funkcji, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych. Jak orzekł NSA w wyroku z 26 stycznia 2016 r. (sygn. akt II FSK 2919/13):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00