Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 23-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 23-04-2024
Data publikacji: 2023-03-07

Zmienił się termin złożenia ORD-U oraz zakres informacji raportowanych fiskusowi w związku z rejestracją pojazdów

ORD-U złożymy w terminie 11 miesięcy po zakończeniu roku, co oznacza że trzeba tę informację złożyć do końca listopada, zamiast do końca marca – jak było do tej pory. Dotyczy to już ORD-U składanego za 2022 r. Ponadto za 4 miesiące fiskus otrzyma dodatkowe dane o nabywanych pojazdach od organów rejestracyjnych. Na ich podstawie będzie ustalał, czy od transakcji powinien być pobrany podatek dochodowy, VAT, PCC czy podatek od spadków i darowizn. Tak wynika ze zmian w rozporządzeniu w sprawie informacji podatkowych  

ORD-U mają obowiązek złożyć osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli zawarły umowy z nierezydentami w rozumieniu prawa dewizowego.

 Informacji ORD-U nie muszą składać podmioty zobowiązane do składania informacji TPR, czyli informacji o cenach transferowych (na podstawie art. 23zf ustawy o PIT i art. 11t ust. 1 ustawy o CIT). Wyjątkiem są te podmioty, które realizują w danym roku podatkowym tzw. transakcje kontrolowane, o których mowa w art. 23 ust. 2a ustawy o PIT i art. 11k ust. 2a ustawy o CIT. Te podmioty nie zostały zwolnione z obowiązku składania ORD-U, mimo składania informacji TPR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00