Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 28-03-2023
Porada aktualna
na dzień 28-03-2023
Data publikacji: 2023-02-14

W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania po ustaleniu księgowego wyniku finansowego – przykład wypełnienia noty podatkowej

PROBLEM

Spółka z o.o. prowadząca księgi rachunkowe (duży podatnik CIT) w sprawozdaniu finansowym musi w informacji dodatkowej wykazać podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym (nota podatek dochodowy). W jaki sposób przekształcić wynik finansowy (ustalony zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości) w dochód do opodatkowania (podstawa opodatkowania podatkiem CIT) i jak go zaksięgować?

RADA

Przekształcenie wyniku finansowego brutto spółki w dochód do opodatkowania wymaga wyciągnięcia z ewidencji księgowej wszystkich przychodów niestanowiących przychodów podatkowych, kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, jak również dochodów wolnych od podatku. Pomocą w tym jest odpowiednio zorganizowana ewidencja księgowa, która wyodrębnia wartości wymagane do wypełnienia noty podatkowej stanowiącej element informacji dodatkowej do rocznego sprawozdania finansowego. Szczegóły wraz z przykładem sporządzenia takiej noty i ewidencją podatku dochodowego - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przepisy ustaw o podatku dochodowym nakazują, by księgi rachunkowe były prowadzone w sposób, który zapewnia (umożliwia) kalkulację wysokości dochodu (straty) podatkowej, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (por. art. 9 ust. 1 udpdp). W związku z tym każda jednostka powinna móc na podstawie ksiąg rachunkowych ustalić:

  • przychody niestanowiące przychodów,
  • koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów,
  • dochody wolne od podatku.

Organizacja ksiąg rachunkowych w celu określenia wyniku podatkowego

Mając na uwadze obowiązek określenia wyniku podatkowego, każda jednostka powinna wyszczególnić w planie kont, stanowiącym element ksiąg rachunkowych, konta, które będą służyć do ewidencji wyłącznie transakcji (zdarzeń gospodarczych), które dla celów podatku dochodowego nie stanowią przychodów podatkowych oraz kosztów uzyskania przychodów. Najczęściej stosowanymi praktykami w tym zakresie są:

  • rozszerzenie analityki prowadzonej do kont ...
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00