Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 25-06-2024
Porada aktualna na dzień 25-06-2024
Data publikacji: 2023-02-14

W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania po ustaleniu księgowego wyniku finansowego – przykład wypełnienia noty podatkowej

Spółka z o.o. prowadząca księgi rachunkowe (duży podatnik CIT) w sprawozdaniu finansowym musi w informacji dodatkowej wykazać podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym (nota podatek dochodowy). W jaki sposób przekształcić wynik finansowy (ustalony zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości) w dochód do opodatkowania (podstawa opodatkowania podatkiem CIT) i jak go zaksięgować?

Przekształcenie wyniku finansowego brutto spółki w dochód do opodatkowania wymaga wyciągnięcia z ewidencji księgowej wszystkich przychodów niestanowiących przychodów podatkowych, kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, jak również dochodów wolnych od podatku. Pomocą w tym jest odpowiednio zorganizowana ewidencja księgowa, która wyodrębnia wartości wymagane do wypełnienia noty podatkowej stanowiącej element informacji dodatkowej do rocznego sprawozdania finansowego. Szczegóły wraz z przykładem sporządzenia takiej noty i ewidencją podatku dochodowego – w uzasadnieniu.

Przepisy ustaw o podatku dochodowym nakazują, by księgi rachunkowe były prowadzone w sposób, który zapewnia (umożliwia) kalkulację wysokości dochodu (straty) podatkowej, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (por. art. 9 ust. 1 udpdp). W związku z tym każda jednostka powinna móc na podstawie ksiąg rachunkowych ustalić:

  • przychody niestanowiące przychodów,
  • koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów,
  • dochody wolne od podatku.

Organizacja ksiąg rachunkowych w celu określenia wyniku podatkowego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00