Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-02-15

Ogłoszenia rekrutacyjne

Rekrutację pracodawca powinien rozpocząć od sporządzenia ogłoszeń rekrutacyjnych. Przy ich formułowaniu powinien uważać, aby nie doszło do dyskryminowania kandydatów do pracy.

W zakresie nawiązania stosunku pracy pracodawca powinien równo traktować kandydatów do pracy, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną (art. 183a § 1 k.p.). Wymieniony katalog przesłanek dyskryminacyjnych ma charakter przykładowy i jest otwarty. Wynika to ze sformułowania art. 183a § 1 k.p., który określa, że nie wolno dyskryminować pracowników "w szczególności bez względu na...". Pracownicy nie mogą być więc dyskryminowani również z innych przyczyn, niż wyżej wymienione.

PRZYKŁAD 1

Pracodawca postanowił zatrudnić do pracy jedynie osobę niepalącą. Takie kryterium zawarł w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Jego zdaniem, osoby palące dezorganizują pracę firmy z powodu częstego robienia przerw na palenie. Sporządzone przez pracodawcę ogłoszenie rekrutacyjne jest niezgodne z prawem. Dyskryminuje ono kandydatów do pracy w zakresie zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00