Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok do 1 sierpnia

pieniądze zus świadczeniapieniądze zus świadczenia

Płatnicy, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), powinni otrzymać zwrot na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej 1 sierpnia 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwrócił już przedsiębiorcom nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. na łączną kwotę niemal 1,36 mld zł. 

Niedługo ZUS zakończy wypłatę zwrotów nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jak poinformował ZUS, do 4 lipca 2024 r. obsłużono już 99 proc. wniosków o zwrot nadpłaty. W sumie wpłynęło ich do ZUS ponad 807 tys. na łączną kwotę 1,59 mld zł.

Pierwsze przelewy do płatników ZUS przekazał 10 maja 2024 r. Rozdysponował już ponad 1,58 mld zł, z czego niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców. U części płatników z nadpłaty zostały pokryte zaległości. Kolejne transze czekają na wypłatę.

Jeśli płatnik nie złożył wniosku o zwrot, a ma nadpłatę z rocznego rozliczenia, ZUS musi ją rozliczyć na koncie płatnika. Choć ma na to czas do końca 2024 r., to uruchomił obsługę rozliczeń już 6 czerwca 2024 r. Proces ten właśnie dobiega końca.

W sumie na kontach 396 805 płatników ZUS rozliczył nadpłatę w wysokości ponad 516,7 mln zł, co stanowi 99 proc. kwoty do rozliczenia. Kolejne kwoty wkrótce zostaną zaksięgowane.

Bieżące saldo z uwzględnieniem rocznego rozliczenia jest dostępne w profilu płatnika na PUE ZUS. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata na koncie, płatnik może zawnioskować o jej zwrot na ogólnych zasadach (złożyć wniosek RZS-P) lub pokryć nią bieżące składki.

Ważne

Płatnik składek otrzyma zwrot nadpłaty składki na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Przeczytaj również: Korekta rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne – jak ją przeprowadzić >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00